hgs  eokul   lgs   kyk  
  13.06.2024  

e Devlet transkript alınır mı?Transkript öğrencinin almış ve almakta olduğu derslerin kredi miktarlarını, ders notlarını, haftada kaç saat işlendiğini, dersin uygulama proje içerip içermediğini detaylı olarak belirtilen belgedir.

Bu yazımızda sizlere E Devlet Transkript nedir? E Devlet Transkript belgesi nasıl alınır? ve sitemiz üzerinden verilen link sayesinde kolay bir şekilde adım adım E Devlet Transkript belgesini nasıl alabileceğinizi anlatacağız.

E Devlet Transkript Nedir?

E devlet bir çok hizmet sunarak hayatımızı kolaylaştırmış web tabanlı bir sistemdir. E devlet sayesinde kuruma gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden belge ve evrak işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. E Devlet Transkript, Türkiye de öğrenim gören kişilerin e devlet sistemi üzerinden online olarak öğrenci belgelerini görüntülemelerini sağlayan bir e devlet hizmetidir. Bu hizmeti kullanarak alınmış olan tüm belgelerin resmi geçerliliği vardır. Belgelerin üzerinde bulunan barkod numarası sayesinde belge sorgulanabilir ve doğruluğu ispatlanabilir. İşlem tamamen ücretsiz ve online olarak yapılır. Hizmetin tam adı ” Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama” dır. E Devlet Transkript hizmeti sayesinde okuduğunuz okula gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden dakikalar içerisinde öğrenci belgenizi alabilirsiniz. Almış olduğunuz belge bandrollü ve resmi geçerliliğe sahip bir belgedir ancak öncelikle belgeyi vereceğiniz kurumun belgeyi kabul edip etmeyeceğini öğrenmelisiniz. Çünkü bazı kurumlar bu belgeyi kabul etmemekte ıslak imzalı bir belge talep etmektedirler.

E Devlet Transkript belgesi nasıl alınır?

E Devlet Transkript belgesi işlemi online olarak e devlet üzerinden sunulmakta olan bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde öğrenci belgesi almak isteyen kimse öğrenim gördüğü kuruma gitmesine gerek kalmadan belgesini temin edebilmektedir. Örnek verecek olursak; Ankara da öğrenim gören bir öğrencinin tatil için memleketi Konya ya gitmiş olduğunu ve bu sırada öğrenci belgesine gereksinim duyduğunu düşünelim. Öğrencinin öğrenim görmekte olduğu okula giderek bu belgeyi alması hem maliyetli hem de zaman açısından sıkıntılıdır. Ancak öğrencinin belgesini e devlet sistemi üzerinden alması tamamen ücretsizdir ve çok kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir bir işlemdir. E Devlet Transkript belgesi almak için öncelikle e devlet kapısına giriş yapılmalıdır. E devlet kapısına giriş yaparken kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Bildiğimiz üzere bu yöntemler; mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı, e devlet şifresi ve T.C. kimlik kartıdır. Bu yöntemlerden en yaygın olanı ise e devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmaktır. Sizde E Devlet Transkript işleminizi gerçekleştirmek için e devlet kapısına size en uygun yöntemi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Yazımızın bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı tıklamanız durumunda yukarıdaki görselde görmekte olduğunuz sayfa açılacaktır. Bu sayfada kırmızı daire içerisine alınmış butona tıklayınız.

İşleminize devam etmek için açılmış olan sayfaya bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Kırmızı ok ile gösterilmiş olan kısıma Kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Sisteme giriş yapmanız durumunda E Devlet Transkript işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Transkript Belgesi Almak İçin Tıklayın

E Devlet ana sayfa girişi için tıkla

Konular