hgs  eokul   lgs   kyk  
  04.12.2023  

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama E-Devlet GirişUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, "Teknik ve mesleki alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirleyen Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) hizmetleri e-Devlet kapısına entegre edildi." dedi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama E-Devlet Giriş için Tıklayınız

Zerey, MYK hizmetlerinin e-Devlet kapısına entegrasyonu için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, kurumun meslek standartlarını temel alarak, teknik ve mesleki alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirlediğini ifade etti.

Denetim, ölçme ve belgelendirmeye ilişkin faaliyetleri yürüten MYK'nın e-Devlet kapısına entegrasyonundan memnuniyet duyduklarını belirten Zerey, MYK mesleki yeterlilik belgesi sorgulama ve doğrulama, belge vermeye yetkili kuruluşlar ve ücret tarifeleri, sınav geçmişi sorgulama, belge durumu, teşvik ve hibe sorgulama, Europass hareketlilik belgesi sorgulama ve doğrulama, sertifika eki sorgulama işlemlerinin entegre edilecek hizmetler arasında yer aldığını kaydetti.

- "e-Devlet kapısı mobil dünyadaki yerini aldı"

Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç da e-Devlet kapısının amacının, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini, vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmak olduğunu ifade etti.

Kullanıcıların e-Devlet şifresi, elektronik imza, internet bankacılığı, mobil imza ve yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarıyla kapıya giriş yaparak sunulan hizmetlere erişebildiğini belirten Kılıç, "2008 yılında 22 hizmet ile başladığımız bu projede bugün bin 850'nin üzerinde hizmete, 32 milyona yakın kullanıcı sayısına ulaştık. Bu hizmetlerin 20'si barkodlu belge hizmetidir. Alınan barkodlu belgeler resmi yazı niteliği taşımakta olup vatandaşlar tarafından ilgili kamu kurumlarında kullanılabilmektedir." dedi.

Farklı platformlar için geliştirilen mobil uygulamalarla e-Devlet kapısının da mobil dünyadaki yerini aldığını ve 10 milyondan fazla kullanıcıya 500'e yakın hizmet sunulduğunu vurgulayan Kılıç, şöyle konuştu:

"e-Devlet hizmetlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması öncelikli hedeflerimiz arasında. Bu doğrultuda, mobil imza kullanımının daha ekonomik hale getirilmesi ve vatandaşlar tarafından benimsenmesine, olgunluk seviyesi yüksek, toplumun geniş kesimlerine hitap eden e-Devlet hizmetlerinin kapıya entegrasyonuna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. MYK'nın kapıya entegrasyonu da bu çalışmalarımıza büyük katkı sağlayacak."

- "48 meslek, belge alma zorunluluğu kapsamında"

MYK Başkanı Adem Ceylan ise gelişen bilim ve teknolojiye uygun şekilde hizmet sağlayabilmek için çalışmalar yaptıklarına işaret ederek, "Hizmet sunmakla yükümlü olduğumuz kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşlarımız, tüzel kişilikler e-Devlet çerçevesinde kurumumuzun görev ve yetki alanlarındaki tüm hizmetlere ilişkin bilgi edinebilecek." diye konuştu.

Türkiye'de özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belge alma zorunluluğu olduğunu anımsatan Ceylan, "48 mesleği belge alma zorunluluğu kapsamında ilan ettik. Bu yılın sonuna kadar 115 meslek mensubunun tamamı ilk etapta tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları olmak üzere belge alma zorunluluğu kapsamına girecek." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç ve MYK Başkanı Adem Ceylan, MYK hizmetlerinin e-Devlet kapısına entegrasyonu için hazırlanan protokolü imzaladı.

Konular

E Devlet Tüketici Bilgi Sistemi Giriş
Web tapu e-devlet giriş sorgulama
E devletten eşim ve çocuklarım için adres belgesi alabilir miyim?
Abonelikler e-devlet üzerinden taşınabilir mi?
Egzoz emisyon geçerlilik süresini e-devlet sorgula
Ücretli Öğretmenlik Başvurusu E Devlet Giriş
e-Devlet Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama Ekranı Giriş
Memur aile durum beyanı e-devlet giriş sorgulama
RTÜK İzleyici Temsilciliği hizmeti e-devlet giriş
e-Devlet üzerinden alınan belgeler, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgelerle aynı hukuki değere sahip mi?
Soyunu merak edenler e devlet sistemini kilitledi
E-devlet kapısı üzerinden soyağacınızı nasıl çıkaracaksınız?
Sağlık raporu e devletten alınır mı?
Şehit Tespit Projesi nasıl kullanılır?
Soyunu araştırmak isteyen kişi ilk önce nereden başlayacak?
Alt-üst soy raporunu e-Devlet sistemi üzerinden paylaşabilir miyim?
Biz kimiz? İşte uzmanların yardımıyla köklerimizi okuma rehberi
Soyağacında atası Yunanistanlı çıkan Yunan vatandaşlığı alabiliyor mu?
Asfalt katılım payı borcu e devlet sorgulama nasıl yapılır?
e-Devlet miras belgesi sorgulama işlemi nasıl yapılır?
Cep telefonu faturalarında alacak iadesi e devletten nasıl sorgulanır?
e Devletten deprem riski sorgulama nasıl yapılır?
e Devletten tek tıkla yapılacak işlemler hangileri?
Döviz büroları faaliyet izni başvuruları e-Devlet'ten nasıl yapılacak?
E-Değişim dönüşüm projesi kazanımları
Apostil şerhi veren makamlar hangileri?
e Devletten milletvekili aday adayları adli sicil kaydı sorgulama nasıl yapılacak?
e-Devlet'ten elektrik aboneleri işlem yapabiliyor mu?
e-Devlet'ten askerlik yoklaması nasıl yapılır?
K2 yetki belgesi e devletten nasıl alınır?